Laatste nummer Samen

 

GEVANGEN; SAMEN mei 2025

Het thema van het meinummer van SAMEN is ‘gevangen’. In onze kerken besteden we daar aandacht aan bij de collecte van Kerk in Actie ‘Omzien naar gevangenen’ en met de kaarten voor de paasgroeten voor gevangenen. Maar het omzien naar en begrijpen van de situatie van gevangenen gaat verder dan deze acties. Vandaar een verdere inkijk in de omstandigheden met de mensen die gevangenen bezoeken.
Gevangen zitten wordt verbonden met straf voor een overtreding of misdaad. In de huidige wereld komt het steeds vaker voor dat je gevangen wordt gezet omdat je iets hebt gezegd dat de machthebbers niet zint. De overtreding hangt dan op wetgeving die veel ruimte biedt voor interpretatie.
Een citaat: Persoonlijk ben ik heel erg gaan nadenken toen ik in de gevangenis een collega tegenkwam. Het drong op dat moment heel diep tot me door, dat het iedereen dus kan overkomen als je maar wanhopig of getergd genoeg bent.
Lees in het nummer een aantal psalmen die gevangenen ‘in de stilte van hun cel’ geschreven hebben als eigen invulling van de psalm in de Bijbel.
Een vorm van dubbel gevangen zitten zou je kunnen zien in de geestelijke gezondheidszorg. Gevangen zijn of voelen in je hoofd, je lijf, je leeftijd, je ziekenhuisbed en ook nog verwikkeld in een woud van geschreven en ongeschreven regels, waar je je aan hebt te houden op basis waarvan je opgesloten bent. Maar het ergste is dat de sleutel niet van jou is. Iemand sluit je op en je moet maar wachten tot
hij terugkomt en de deur opendoet.

Een heel ander onderwerp heeft de meditatie: Liefdesliedjes. Toen ik die titel las moest ik denken aan een liedje van De Jazzpolitie met dezelfde titel. De meditatie met als achtergrond het Hooglied gaat wel wat dieper dan het liedje.
In de wijkberichten van de Luthers Gemeente staat een stukje met als titel
De Zondag als Rustdag: Van 'dies solis' naar 'dies domini'. Dat vond ik zelf opvallend en leuk om te lezen.

Blader SAMEN rustig eens door, want er staan vast onverwachte artikelen in.
Ook in te kijken op de website.

Namen de redactie van SAMEN
Jaap Stooker

 

terug
×